اثربخشی تمدید مأموریت “جاوید رحمان”  در احیای حقوق بشر ایران

نگارش: شهناز شبانی

 

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در  44 سال گذشته تا کنون مورد انتقاد شدید شهروندان ایران و فعالان بین المللی حقوق بشر قرار گرفته است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد و کمسبون حقوق بشر در نقدهای منتشر شده و چندین قطعنامه، تخلفات پیشین و جاری مسئولان رژیم ایران را محکوم کرده اند.

حکومت ایران به دلیل اقدامات فرا قانونی از جمله: شکنجه و اعتراف اجباری، تجاوز جنسی، کشتن زندانیان سیاسی و ضرب و شتم، کشتار مخالفان و غیرنظامیان، دستگیری و بازداشت خودسرانه، تفتیش عقیدتی، منع ازادی بیان و مطبوعات، تبعیض علیه اقلیت های قومی و زبانی و سایر اقلیت ها (به ویژه آزار و اذیت مداوم بهائیان )، وضعیت اسفناک داخل زندان ها، تبعیض علیه زنان و دختران، سرکوب شدید روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر و گسترش مجازات اعدام  نگرانی مجامع بین المللی و سازمان حقوق بشر بیشتر کرده است و این تنها بخشی از  رفتارهای ضد انسانی  رژیم ایران است.

مطابق قوانین بین المللی، این اقدامات خصمانه نقض آشکار حقوق بشر محسوب می شود. این در حالی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل  متحد با نگرشی صحیح، ماموریت “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرده است و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از “جاوید رحمان” درخواست کرده است تا گزارشی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کند.

در این درخواست آمده است: «تجدید این مأموریت با توجه به تداوم الگوی نقض جدی حقوق بشر و جنایات بین المللی ارتکابی توسط مقامات ایرانی که به طور گسترده توسط ناظران جامعه مدنی و گزارشگر ویژه مستند شده است، ضروری است».

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی در پاسخ به انتقادها اعلام کرده اند که ایران “بهترین سابقه حقوق بشر” را در جهان اسلام دارد و موظف به پیروی از  سازمان ملل نیست.

با این حال تمدید یک ساله گزارشگر حقوق بشر ایران، نقطه عطفی برای اشکار ساختن چهره واقعی رژیم فاشیسم ایران و برخوردهای شدید در عرصه بین المللی است و انتظار می رود که “رحمان” برای دفاع از حقوق بشر ایران که از دغدغه های اساسی جهان محسوب می شود به صورت جدی موضوع  را با مداقه کامل بررسی  نماید و گزارش کاملی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه نماید. بدون شک این گزارش در تعیین سرنوشت حقوق بشر ایران و بیداری جهان تاثیر به سزایی خواهد داشت.