وضعیت نگران کنندۀ مسیحیان بازداشتی در استان تهران

با گذشت روزها از بازداشت تعدادی نوکیش مسیحی در شهرهای مختلف استان تهران توسط سپاه پاسداران، وضعیت و سرنوشت آنان در بی خبری کامل قرار دارد.

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه سوم مرداد ماه ۹۶- برابر با ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷، سیزده تن از فعالان و اعضای کلیساهای خانگی در شهرهای تهران، ری و پردیس، توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شدند، که اسامی آنان برادر واهیک، دیوید عیسائیان، امیرحسین اطلاعی، فریبا شریفی، مریم توسلی، وحید زهرایی، حامد عمادی، عیسی میوه چی، وحید شیرزاد، هادی بادظهر، رئوف حسین زاده، زهرا پیریایی و یک تن با هویت نامعلوم اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، مسیحیان فوق الذکر، پس از بازداشت، به محل های نامعلومی انتقال داده شده اند. و بر اساس گزارش های رسیده، پس از بازداشت این افراد، منازل آنها و برخی مرتبطین با آنان نیز مورد یورش و تفتیش قرار گرفته و برخی موارد همچون ادوات دریافت ماهواره، کامپیوتر، کتب و سی دی، مصادره و ضبط شده است.

لازم به ذکر است، رسانه‌های رژیم ایران به نقل از منابع نزدیک به اطلاعات سپاه، بلافاصله پس از بازداشت مسیحیان فوق الذکر، تصاویری منتشر کردند که نشان می‌داد ده‌ها جلد کتاب مقدس، جزوات الهیاتی، کتاب‌های تعلیمی و سی‎دی در محلی دپو شده و ضبط گردیده است.

سپاه پاسداران ادعا کرده که بازداشت شدگان، «منحرف مذهبی»، «مبلغ و مروج مسیحیت» و «اعضای کلیساهای خانگی تبشیری» بوده اند، که علاوه بر «تبلیغ مسیحیت»، اقدام به «تشویش اذهان عمومی و انحراف جوانان در فضای عمومی و اینترنت» کرده بودند.

در گزارش منتشره توسط سپاه پاسداران آمده که «در میان اسناد و مدارک به دست آمده از بازداشت شدگان، کتاب‌های مختلف مرتبط با تبلیغ مسیحیت، روش‌های شبکه‌سازی، یارگیری، ارتباط با بیگانگان و تخریب دین اسلام به چشم می‌خورد.»

طی سالهای اخیر دهها نوکیش و فعال تبشیری، توسط نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی، مورد بازداشت و شکنجه و حبس های سنگین قرار گرفته اند.