گزارش تفصیلی، آماری نقض حقوق بشر در فرودین ماه ۱۳۹۴

گزارش: امیر . ب . س

 

در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ نقض سامان مند حقوق بشر در ایران همچنان مانند گذشته ادامه داشت، به دلیل تعطیلات نوروزی آغاز این ماه با کاهش چشمگیر گزارشات نقض حقوق بشر همراه بود با این وجود در ادامه ماه با اعدام ۱۴ نفر در شهرهای مراغه، مشهد وشیراز گزارشات برجسته ای از نقض حقوق بشر منتشر شد. از برجسته ترین گزارشات اعدام در این ماه باید به اجراى حکم هشت زندانى در زندان رجایى شهر کرج،اعدام فردی به اتهام سرقت مسلحانه در ملاعام و اعدام های دسته جمعی در زندان های رجایی شهر و قزلحصاراشاره کرد که اغلب این اعدام ها مخفیانه و بدون پوشش رسانه های دولتی انجام شد.

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که روز چهارشنبه (اول آوریل / ۱۲ فروردین) منتشر کرد، به مجازات مرگ و موارد صدور و اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۴ پرداخته است.
بر پایه این گزارش، موارد ثبت‌شده صدور حکم اعدام در جهان در سال گذشته میلادی به میزان ۵۴۱ حکم افزایش یافته و به ۲۴۶۶ حکم رسیده است. عفو بین‌الملل در این گزارش اذعان داشت که ایران در اجرای حکم اعدام پیشتاز است.

در این ماه شاهد خبر مسرت بخش توقف حکم اعدام ۶ محیط بان در سال ۹۴ بودیم در این زمینه معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ضمن بیان اینکه از ۸ نفر محیط بانی که حکم اعدامشان قطعی شده بود ۶ نفر حکمشان متوقف شده ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۴ حکم دو نفر دیگر نیز متوقف شود.

این ماه همچنین با تداوم تعرض به حقوق اولیه اقلیت‌های قومی و دینی در ایران همراه بود کشته شدن یک شهروند بلوچ در شلیک ماموران انتظامی و کشته شدن یک چوپان بلوچ توسط ماموران سپاه در کنار کشته شدن ۸ مامور مرزبانی در مرز ایران و پاکستان که نمیتوان آن را جدای از مشکلات و ناامنی مناطق حاشیه ای کشور دانست از مهمترین آنها بودند.

در رسته ی نقض حقوق شهروندان بهایی چون همیشه گزارشاتی منتشر شد که در این بین آغاز محکومیت ایمان رشیدی و شبنم متحد در زندان یزد واجرای حکم یک سال حبس تعزیرى فرحناز میثاقیان شهروند بهایى از جمله برجسته ترین گزارشات بود.

یکی از بارزترین گزارشات تضییع حقوق بهاییان، گزارش، ممانعت از دفن یک شهروند بهایی در تبریز بود. بر اساس این خبر، مسئولین قبرستان عمومی تبریز موسوم به وادی رحمت از دفن یک شهروند بهایی به نام (آقای) مروتی که در ۲۹ اسفند ماه سال گذشته در تبریز فوت کرده جلوگیری کردند و جسد متوفی را بدون اطلاع خانواده و انجام مراسم مذهبی در شهر میاندوآب به خاک سپردند.

در ادامه بخش آزادی های مذهبی فشار‌ها و آزار دراویش ایرانی نیز در این دوره مخابره شد، چهار تن از دراویش ساکن کوار در حالی که با خودروی شخصی به سمت این شهرستان در حرکت بودند بازداشت شدند.

همچنین تفتیش یک موسسه فرهنگی دراویش و بازداشت موقتی دو درویش گنابادی و تبعید چهار درویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب شیراز نیز توسط رسانه های جمعی منتشر گردید.

در ادامه فشارها و آزار نوکیشان مسیحی در ایران، منابع خبری از بازداشت چند تن از آنان در شهر کرج خبر دادند. همینطور ابراهیم فیروزى نوکیش مسیحى و زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر کرج به ۵ سال حبس محکوم شد.

درزمینه حقوق کودکان نیز گزارشاتی منتشر گردید که برجسته‌ترین آن‌ها تنبیه و انتقال به بیمارستان دختر دبستانی در استان همدان بود.

مضاف بر مورد بالا، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز ادعا کرد: یک سوم مدارس کشور استاندارد لازم را نداشته و نیاز به بازسازی دارند.

در حوزه حقوق اولبه زنان در ایران در این ماه نیز هجمه‌های بسیاری به بانوان ایرانی شد که از جمله پراهمیت‌ترین آن‌ها میتوان اشاره کرد به تبعیض در تعداد حضور زنان در استخدام دولت و درگذشت یک قربانی اسیدپاشی در ایران.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان این‌که نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان شده است  گفت: وزارت کار در تلاش است با سیاست گذاری‌های مناسب جایگاه مجموعه زنان را ارتقا بدهد. علی ربیعی زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی را یکی از چالش‌های موجود ذکر کرد و گفت: سن زنان سرپرست خانوار پایین آمده و نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان شده که این امر ضرورت برنامه ریزی شایسته در این زمینه را می‌طلبد.

رویدادها و اخبار کارگری در آذر ماه بسان ماه‌های گذشته پرشمار بود که از جمله تجمع صد‌ها کارگر پتروشیمی تبریز در اداره کار، بى خبرى از وضعیت فعال کارگرى کوروش بخشنده و صدور حکم زندان و شلاق برای ۵ کارگر معدن چادرملو و نیز بازداشت یک فعال کارگری در سنندج.

مضاف بر موارد فوق، دو تن از نمایندگان قانونی کارگران نانوایی‌های سنندج به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند. محکومیت این دو فعال کارگری با نظر مثبت قاضی به ۵ سال حبس تعلیقی تبدیل شده است.

715 thoughts on “گزارش تفصیلی، آماری نقض حقوق بشر در فرودین ماه ۱۳۹۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.