شکنجه و مرگ یک بسیجی بدلیل سرپیچی از اعزام به جنگ سوریه

گزارش: امیری – صغیری

 

ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، یکی از اعضای کادر سپاه را به دلیل سرپیچی وی از رفتن به جنگ سوریه، مورد شکنجه قرار داده و کشته اند.

 

9822470C-991C-478E-8BE5-A02FDABD1DF7_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s

ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، یکی از اعضای کادر سپاه را به دلیل سرپیچی وی از رفتن به جنگ سوریه، مورد شکنجه قرار داده و کشته است.

بر اساس گزارشهای رسیده، این عضو سپاه پاسداران که محمدرضا حمیداوی نام دارد، دستوری از سپاه پاسداران مبنی بر اعزام وى به سوریه دریافت کرده که آن را نپذیرفته است و بدین جهت سازمان اطلاعات این ارگان طی واکنشی به سرپیچی اش از دستور فوق، به جای محاکمه او در دادگاه نظامی، وی را تا سرحد مرگ شکنجه کرده و کشته است.

به گزارش یک منبع آگاه در این خصوص، “سپاه پاسداران جمهوری اسلامی پس از شکنجه و کشتن این شخص که یک عرب اهوازی ۲۷ ساله بوده است، جنازه وی را به خانواده اش تحویل داده و مراسم تشییع او تحت تدابیر شدید امنیتی صبح روز يكشنبه، برگزار شده است”.

همچنین گفته شده است که “مراسم عزاداری او نيز در روستای شکریات از توابع شهرستان رامشير “خلف آباد” در جنوب شرق اهواز در حال برگزاری است و نیروهای امنیتی محل برگزاری مراسم را تحت کنترل و نظارت خود گرفته ‌اند”.

گفتنی ست که برخی از نزدیکان مقتول نیز از وجود آثار شکنجه بر بدن نامبرده خبر داده اند که “کبودی گردن، دست ها و پاها و خمیدگی شدیدِ برخی نقاط بدن، نشان از شدت شکنجه ای دارد که با آن مواجه بوده است”.

 

بنابر این گزارش، مقامات سپاه حتا مسئولیت کشتن این عضو سابق خود را نپذیرفته و با تناقض گویی سعی بر توجیه آن نیز داشته اند که در این راستا به خانواده مقتول اعلام کردند: «او بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است».

 

اما این در حالیست که اطلاعات سپاه به آنها گفته که “فرزندشان در بازداشتگاه خود را دار زده است”.

 

شایان ذکر است که پيشتر نیز سپاه پاسداران برخی از شهروندان از جمله شهروندان اهل سنت بلوچ را هم به دلیل سرپیچی از رفتن به سوریه و مشارکت در جنگ به نفع بشار اسد، بازداشت کرده است. چرا که این شهروندان بنا به فتوای علمای اهل سنت مبنی بر حرام بودن شرکت در جنگ سوریه، از رفتن به آن کشور سرباز زده بودند که در این خصوص می توان به دستگیری عبدالهادی آبادیان فرزند ملک محمد آبادیان “زندانی سیاسی سابق زندان مرکزی زاهدان” که با پیشنهاد اعزام به جنگ سوریه از سوی سپاه پاسداران مواجه شده اما ممانعت بعمل آورده بود، اشاره داشت که در پی اعلام مخالفت وی و پس از آزادی از بازداشتگاه با شش ماه اضافه خدمت مواجه گردید.

 

گزارش تکمیلی

مراسم تشییع آقای حمیداوی که عرب و ۲۷ ساله بود روز یک‌شنبه، ۱۸ مهر، «تحت تدابیر شدید امنیتی» برگزار شده و نیروهای امنیتی مراسم عزاداری او در روستای «شکریات» از توابع شهرستان رامشير در جنوب شرق اهواز را «تحت کنترل و نظارت» داشته‌اند.

این گزارش در حالی منتشر شده که مقامات جمهوری اسلامی پیش از این بارها از وجود «انبوه داوطلبان» اعزام به سوریه خبر داده و اعلام کرده‌اند که امکان اعزام همه آنها به این کشور را ندارند.

پیش از این تعدادی از نیروهای بازنشسته سپاه پاسداران نیز به سوریه اعزام شده و تعدادی از آنها در درگیری با نیروهای مخالف بشار اسد کشته شده‌اند.

در همین حال اسماعیل کوثری، نماینده مجلس نهم و از فرماندهان سابق سپاه، گفته بود که تمایل دارد به سوریه اعزام شود اما مسئولان هنوز به او اجازه نداده‌اند.

سپاه پاسداران بارها اعلام کرده است که حضور فرماندهان این نیرو در سوریه و عراق «مستشاری» است و جمهوری اسلامی به درخواست بشار اسد و دولت عراق به این کشورها نیرو اعزام کرده است.

در همین حال به دنبال این حضور «مستشاری» صدها نفر از نیرو‌های سپاه پاسداران و بسیج در سوریه و عراق کشته شده‌اند، اما آمار دقیقی از تعداد آنها منتشر نشده است.

خبرگزاری ایرنا تیرماه سال گذشته تعداد نیروهای ایران و افغان کشته شده در سوریه و عراق تا آن زمان را ۴۰۰ نفر اعلام کرده بود.

51 thoughts on “شکنجه و مرگ یک بسیجی بدلیل سرپیچی از اعزام به جنگ سوریه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.