به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ گزارش یک‌ساله اعدام در ایران

گزارش: امیر بن سعید

 

همزمان با ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام، گزارش یک سال گذشته اجرای احکام اعدام در ایران تهیه و منتشر می‌شود. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله اخیر، حداقل ۴۵۶ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند که این رقم در سایه تصویب قوانین جدید که بسیاری از محکومان جرایم مواد مخدر را از اعدام معاف می کند در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۵۰ درصد افزایش نشان می دهد. صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی همچنان ادامه می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه‌ دادرسی محروم‌اند.

 

از ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ تا ۹ اکتبر ۲۰۱۸ تعداد ۴۵۶ اعدام ، گزارش و به ثبت رسیده است که شامل محکومیت ۲۴۰ نفر به اعدام و اجرای حکم اعدام ۲۵۶ نفر است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

 

images

از میان قربانیانی که هویتشان احراز شده، جنسیت ۳ تن از اعدام شدگان زن بوده و همینطور سن ۱۶ تن از اعدام شدگان در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال بوده است.

 

بر این اساس استان البرز با سه زندان پرجمعیت و مهم کشور با ۲۸٪ در صدر و استان آذربایجان غربی و استان خراسان رضوی هر کدام به ترتیب با ۱۳٪ و ۷% در رده دوم و سوم قرار دارند.

 

بر اساس آمارهای ارایه شده ۶٪ اعدام ها در ملاء عام و انظار عمومی به اجرا در آمده است.

 

در این نمودار که رابــطه مستقیمی بـــا اعدام مخفیانه زندانیان دارد، اعدام هایی که از سوی منابع مستقل و حقوق بشری گزارش شده است مورد بررسی قرار گرفته است که بر اساس نمودار زیر ۶۸٪ اعدام شدگان به صورت مخفیانه یا بدون اعلام در رسانه های جمعی اعدام شده اند.

367 thoughts on “به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ گزارش یک‌ساله اعدام در ایران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.