بازداشت تعدادی دیگر از دراویش گنابادی در تهران و کرج

بر اساس گزارش ها، پنج تن از دراویش گنابادی در تهران و کرج توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند، که از وضعیت و سرنوشت آنان خبری در دست نمی باشد. همچنین سه درویش گنابادی دیگر، به اتهاماتی چون «عضویت در فرقه های انحرافی و تشویش اذهان عمومی» برای گذارندن حبس ده ساله، عازم زندان اوین شدند.

به گزارش منابع موثقِ “دیده بان حقوق بشر ایران”، روز یکشنبه 22 فروردین ماه 1400 – 11 آوریل 2021، خانمها زهره انتصاری و مریم مرادی، دو تن از فعالان حوزه دراویش، در منزل خود در غرب تهران بازداشت شدند. همان روز، آقای حمید فرجی، یکی از فعالان مجازی طریقت دراویش گنابادی، در محل کار خود در یکی از کتابفروشی های مرکز تهران دستگیر شد.

در ادامه این موج سرکوب و بازداشت دراویش گنابادی، روز پنجشنبه، 26 فروردین ماه 1400 – 15 آوریل 2021، دو تن دیگر از اعضای این طریقت، بنامهای سارنگ بنی بیات و وحید چهره ساز در کرج، مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفتند.

از محل بازداشت و وضعیت این پنج نفر خبری منتشر نشده، اما آخرین گزارش ها حاکی از اعزام آنها به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است.

در گزارشی دیگر در مورد نقض حقوق دراویش در ایران، اعلام شده که حکم حبس محمد غلامی، محمد یوسفی و دانیال ارجمند، 3 درویش گنابادی که اسفند ماه 1398 و در آستانۀ روز درویش بازداشت و به اتهام «عضویت در فرقه انحرافی دراویش» و «اقدام علیه امنیت ملی» به ده سال زندان محکوم شده بودند، روز شنبه 28 فروردین ماه 1400- 17 آوریل 2021، به اجرا درآمد و نامبردگان به زندان اوین منقل شدند.

طی سالهای اخیر، هزاران تن از پیروان و فعالان و رهبرانِ درویش گنابادی، مورد حصر، بازداشت، ربایش، احضار، تهدید، اعدام و ضرب و جرح قرار گرفته اند.