دستگیری تعدادی دیگر از نوکیشان مسیحی در غرب تهران

در پی هجوم ماموران امنیتی لباس شخصی به محل گردهمایی جمعی از نوکیشان مسیحی در کرج ، تعدادی از این افراد بازداشت شدند که از وضعیت برخی از آنان تاکنون اطلاع دقیقی در دست نیست .

 

بنا بر گزارش منتشره از سوی منابع موثق ، روز جمعه شانزدهم مرداد ماه ۱۳۹۴ برابر با (هفتم آگوست ۲۰۱۵) ماموران امنیتی لباس شخصی با هجوم به یک کلیسای خانگی در کرج، جمعی از نوکیشان مسیحی که به جهت مراسم عبادت و پرستش دور هم گرد آمده بودند را بازداشت کردند. “اسماعیل فلاحتی، حسین رستگاری، نعمت الله یوسفی ، شهین بشیری ، مونا چهاردولی، زیبا جلیلوند، هایده، نصیر احمد (تبعه افغانستان)، سینا نامور و برادر رازمیک از جمله افرادی هستند که بازداشت شده اند.

گفته می شود این دستگیریها از سوی نیروهای اطلاعات سپاه صورت گرفته است که پس از بازداشت نوکیشان مسیحی، آنان را به جهت بازجویی های بیشتر به مکان نامعلومی انتقال دادند. تاکنون از محل نگهداری و وضعیت جسمانی این افراد اطلاع دقیقی در دست نیست اما منابع غیررسمی می گویند که بازداشت شدگان را به ستاد خبری وزارت اطلاعات انتقال داده اند.

 

با گذشت یک هفته پیگیری ها و مراجعات خانواده های این بازداشت شدگان به مراجع قضایی، نهادهای امنیتی و مراکز انتظامی نیز تاکنون بی نتیجه مانده است.

 

گزارشهای تائید نشده همچنین حاکی است سه تن از این افراد به فاصله کوتاهی پس از بازداشت با سپردن تعهد و ضامن به طور موقت آزاد شده اند.

 

گفته شده ماموران امنیتی در تلاش برای بازداشت برخی افراد ایماندار مسیحی دیگر که در ارتباط با این گروه کلیسای خانگی بوده اند نیز اقدام نمودند.

 

ماموران لباس شخصی که مجهز به سلاح کمری و بیسیم بودند برخی از بازداشت شدگان را بطور جداگانه به درب منازل آنان برده و بدون هیچ اطلاع قبلی و حتا نشان دادن حکم قانونی اقدام به تفتیش و بازرسی از منازل آنان کردند.

تاکنون از سوی مقامات امنیتی توضیحی در خصوص بازداشت این افراد داده نشده اما حسب مستندات ، این بازداشت ها به دلیل اعتقادات مسیحی آنان و شرکت در جلسات کلیساهای خانگی بوده و در راستای افزایش فشار بر جامعه مسیحیان فارسی زبان ایران می باشد.

بر اساس گزارش ها، هم اکنون ده‌ها نوکیش و ایماندار مسیحی، همانند فعالان و شهروندان بهایی، دراویش، اهل تسنن و دیگر دگراندیشان عقیدتی، در زندان‌ها و بازداشتگاههای جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

Christian worshipers arrested in a house church

Following the recent pressures on the Christian converts and ideological and religious dissidents in Iran, at least ten members of a house church in Karaj were arrested by the security forces of the Islamic Republic.

Hayedeh Shadnia, Shahin Bashiri, Mona Chahardavali, Hossein Rastegari, Ziba Jalilvand, Ismail Falahati, Nematullah Yousefi, Sina Namvar, Nasir Ahmad (Afghan citizen), a man called Razmik were arrested by the security agents in plain clothes, on Friday, 7th August 2015, while they had gathered to worship.

According to Human rights reporters, quoting witnesses and neighbors, the arrest was with beating them and in a disrespectful way, and agents took them with some books and pamphlets and transferred them to the vans. According to this report, security forces, who were carrying wireless and guns, collected satellite reception dishes in the building as well.

According to the reports, there are now dozens of Christian converts, same as activists and Baha’i, Sufi, Sunni and other religious minorities, held in the Islamic Republic prisons and detention centers.