تداوم نقض حقوق بشر در ایران – بی خبری و وضعیت نگران کنندۀ تعدادی از نوکیشان مسیحی بازداشتی

بر اساس گزارش ها، تعدادی از نوکیشان مسیحی در تهران توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شده و از وضعیت و سرنوشت آنان خبری در دست نمی باشد. همزمان گزارش شده که چهار نوکیش مسیحی عضو کلیسای ایران، به اتهام واردۀ «ترویج مسیحیت صهیونیستی و اداره کلیساهای خانگی» از سوی دادگاه انقلاب اسلامی، برای گذارندن حبسی ده ساله، عازم زندان خواهند شد.

 

به گزارش شبکه دیده بانان حقوق بشر ایران، رازمیک خاچاطوریان، شقایق دهقانی، محسن یزدانی، فرانک علی پور، ستاره واحدی، رویا امینی پور و بهنام پورمحمدی، روز دوشنبه سوم ماه ۱۳۹۶ – ۲۵سپتامبر ۲۰۱۷ در غرب تهران بازداشت شدند، که وضعیت و محل نگهداری آنان همچنان نامشخص می باشد.

 

بر اساس این گزارش، منازل این افراد مورد تفتیش و ضبط ادوات ماهواره، کتب، رایانه و برخی وسایل قرار گرفته است.

 

همچنین طی دو روز اخیر مراجعات مکرر خانواده های بازداشت شدگان به مراجع امنیتی و قضایی نتیجه ای نداشته و تنها به آنها گفته شده که توسط اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شده اند.

 

بنا به آخرین گزارش ها، خانواده های برخی دستگیر شدگان، در مراجعه به شعب مختلف قضایی، خواستار مشخص شدن محل نگهداری و وضعیت آنان شده اند، که با برخورد بد و تهدیدآمیز مسئولین قضایی و امنیتی مواجه شده اند.

 

طی ماههای اخیر، سپاه پاسداران پس از اعلام بازداشت برخی افراد، ادعا کرده که مسیحیان بازداشتی، «منحرف مذهبی»، «مبلغ و مروج مسیحیت» و «اعضای کلیساهای خانگی تبشیری» بوده اند، که علاوه بر «تبلیغ مسیحیت»، اقدام به «تشویش اذهان عمومی و انحراف جوانان در فضای عمومی و اینترنت» کرده بودند.

 

در گزارشی دیگر در مورد نقض حقوق مسیحیان در ایران، اعلام شده که حکم چهار مسیحی ایرانی که هر یک به ده سال زندان محکوم و در دادگاه تجدید نظر تایید شده، طی روزهای آتی اجرا خواهد شد.

 

محکوم شدگان شهاب کریمی، محمد یوسفی و دانیال ارجمند هستند که دو سال پیش با اتهاماتی همچون «مسیحیت صهیونیستی» و «اقدام علیه امنیت ملی»، دستگیر شده بودند و احکام آنها پس از طی مراحل بازپرسی و دادگاه، ابلاغ و تایید شد.

 

طی سالهای اخیر و به ویژه پس از هشدار رهبر جمهوری اسلامی و برخی مراجع شیعه، فشار بر نوکشان مسیحی در ایران افزایش یافته یافته و هم اکنون ده‌ها نوکیش و ایماندار مسیحی، در زندان‌ها و بازداشتگاههای جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

همچنین چاپ و توزیع کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع بوده، کلیسا‌های پروتستان تعطیل شده اند و از مراسم کلیسایی آنها جلوگیری به عمل می آید.

 

طبق گزارش بین‌المللی وضعیت آزادی مذاهب در ایران، حکومت جمهوری اسلامی همچنان به آزار، بازجویی و بازداشت بهائیان، نوکیشان مسیحی، مسلمانان سنی و سایر اقلیت های مذهبی ادامه داده و فعالیت قانونی محافل آنها را با هدف جلوگیری از گرویدن افراد به این دین به شدت سرکوب کرده و تحت تعقیب قضایی قرار داده است.

3,467 thoughts on “تداوم نقض حقوق بشر در ایران – بی خبری و وضعیت نگران کنندۀ تعدادی از نوکیشان مسیحی بازداشتی