دفن پیکر شش زندانی اعدام شده بدون اجازه حضور خانواده ها

پس از اعدام شش زندانی اهل سنت در سحرگاه امروز، خانواده های این افراد که بعضا از نقاط دور کشور خود را به رجایی شهر کرج رسانده بودند پس از ساعتها انتظار و سردرگمی و علیرغم درخواست قانونی آنان برای تحویل گرفتن پیکر عزیزان اعدام شده خود به آنها چنین اجازه ای داده نشد و به غیر از حضور یک فرد نماینده از هر خانواده جهت شناسایی پیکرها، سایر اعضای خانواده و بستگان از حضور در گورستان بی بی سکینه و به جا آوردن مراسم خاکسپاری فرزندان خود منع شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پس از اعدام حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سیدهادی حسینی، زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج، خانواده های آنان که از شب قبل مقابل زندان تجمع کرده بودند خواستار تحویل گرفتن پیکر عزیزان اعدام شده خود شدند و قصد داشتن با پیکر اعدام شدگان جهت دفن به محل های سکونت خود بازگردند با اینحال از ساعت ۴ صبح تا ساعت ۱۶ با کارشکنی و عدم پاسخگویی صحیح مسئولین این افراد سردرگم ماندند، مسئولین نهایتا به آنها گفتند پیکرها را نمی توانند به شهرهای خود بازگردانند و آنها به تصمیم دستگاه امنیتی در گورستان بی بی سکینه دفن خواهند شد.

علیرغم اجبار در محل دفن، خانواده و بستگان اعدام شدگان خواستار حضور و مشارکت در مراسم خاکسپاری این زندانیان بر اساس آداب دینی و حقوق قانونی خود را مطالبه کردند که با این موضوع نیز مخالفت شد و بر خلاف قوانین جاری صرفا از هر خانواده یک نماینده انتخاب شد تا در مرحله شناسایی پیکرها و نماز خواندن بر میت مشارکت کنند و باقی اعضای خانواده و بستگان که نزدیک ۵۰ تن میشدند با استفاده از نیروهای انتظامی و امنیتی از گورستان بی بی سکینه بیرون رانده شدند.

لازم به ذکر است فارغ از موضوع اعدام این شهروندان، عدم تحویل پیکر اعدام شدگان یا جلوگیری از حضور خانواده ها در مراسم خاکسپاری و نیز محدودیت در اجرای مناسک و باورهای مذهبی خانواده ها اقدامی غیرقانونی است که بصورت مکرر در مورد اعدام شدگان سیاسی و امنیتی به اجرا گذارده میشود.

حامد احمدی، کمال ملایی و جهانگیر و جمشید دهقانی، به اتهام دست داشتن در قتل ماموستا ملا محمد شیخ الاسلام، نماینده سابق کردستان در مجلس خبرگان رهبری دستگیر شدند.

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل، پیشتر با صدور بیانیه‌ای در ارتباط با آنها تاکید کرده بود: “این زندانیان مدعی هستند که تاریخ دستگیری آنها دو ماه پیش از ترور شیخ‌الاسلام بوده است.” این چهار زندانی بعد‌ها از اتهام ترور ملا محمد شیخ‌الاسلام تبرئه شده و به اتهام “محاربه از طریق هواداری از احزاب کرد مخالف دولت” به اعدام محکوم شدند.

دو زندانی دیگری که امروز حکم اعدام آنها اجرا شده، صدیق محمدی و هادی حسینی هستند که در خرداد ۱۳۸۸ دستگیر شده و سپس به اتهام ارتباط با “گروه‌های سلفی” حکم اعدام دریافت کردند. مشخص نیست که اعدام شدگان، مشخصا به اتهام ارتباط با چه گروه هایی محکوم به اعدام شده اند.