دادگاه تجدیدنظر، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی دو شهروند بهایی را به حبس محکوم کرد

حکم دادگاه تجدیدنظر کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی دو شهروند بهایی ساکن کرمان روز یکشنبه ۱۱ آذرماه به آنان ابلاغ شد. بنا بر حکم صادره این شهروندان از اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” تبرئه و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده اند. این دو شهروند بهایی پیشتر و در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب کرمان هرکدام به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

روز یکشنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۸، حکم دادگاه تجدیدنظر کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی شهروندان بهایی ساکن کرمان به آنان ابلاغ شد.

به گفته محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری، این شهروندان از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” تبرئه و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

جلسه دادگاه تجدیدنظر این شهروندان در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۹۸ در شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر کرمان با حضور وکیل مدافع این شهروندان، محمدهادی عرفانیان کاسب برگزار شده بود.

کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی در شهریورماه سال جاری و در مرحله بدوی، توسط دادگاه انقلاب کرمان هرکدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

بر اساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی هرکدام از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه های مخالف نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این دو شهروند بهایی پیشتر در تاریخ ۲۹ دیماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۴ بهمن ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

لازم به ذکر است  کیانا رضوانی پیش‌تر در سال ۹۵ پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج با پیغام نقص پرونده در سایت سازمان سنجش مواجه شد و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

358 thoughts on “دادگاه تجدیدنظر، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی دو شهروند بهایی را به حبس محکوم کرد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.