جلسه دادگاه مختار زارعی در سنندج برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مختار زارعی، امروز شنبه در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد. وکیل مدافع آقای زارعی با بیان اینکه اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” علیه موکلش مطرح شده است، گفت “در این جلسه وقت کافی برای دفاع و توضیح در خصوص اتهامات برای دفاع شکلی و ماهوی داده شد”.
عصر امروز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مختار زارعی مبنی بر “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی شرفی برگزار شد.

بر اساس این گزارش به گفته مازیار طاطایی، وکیل مدافع مختار زارعی این جلسه در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به صورت علنی با حضور جمعی از فعالان مدنی سنندج و نماینده دادستان این شهرستان برگزار و طی آن اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” علیه مختار زارعی مطرح شده است.

وی در این خصوص گفت: وقت کافی برای دفاع و توضیح در خصوص اتهامات به مختار زارعی و وکلای ایشان برای دفاع شکلی و ماهوی داده شد.

طاطایی گفت: مختار زارعی یک سال قبل با انتشار نامه سرگشاده خطاب به رهبر ایران در شبکه‌های اجتماعی، به عنوان مطالبه‌گر اجتماعی و فعال مدنی از رهبر سوالاتی داشته است و به باور ما متن این نامه هیچگونه تعریف حقوقی و قانونی از هتک حرمت و توهین در آن نیست و این اتهامات قابلیت انتساب به موکل ما را ندارد.

بر اساس این گزارش مختار زارعی در دفاعیات خود در جلسه دادگاه خطاب به قاضی پرونده گفت: هیچ شخصی در جامعه مصون از انتقاد نیست حتی اگر این شخص رهبر ایران باشد. برای گذار بە دموکراسی بیش از هر چیز بە انتقاد نیاز داریم. بازخوانی منتقدانە وضع موجود برای رسیدن بە وضع مطلوب پیش شرط توسعە است.

زارعی همچنین در خصوص اتهامات مطروحه علیه خود گفت: نامە پنج صفحەای اینجانب بە رهبر ضمن انتقادات جدی و گزندە بە هیچ عنوان حاوی توهین و بی حرمتی نیست. جواب قلم، قلم است نە بازداشت و بازخواست. امری کە بصورت جدی باید مورد توجە دادگاه قرار بگیرد. ممکن است تمام انتقادات من بە رهبر ناوارد و نابجا باشد اما پاسخ انتقادات من را باید قلم بە دستان موافق رهبر بدهند نە قلم قاضی و حکم قضایی.

لازم به یادآوری است که طی یک سال اخیر دو حکم علیه مختار زارعی صادر شده است. وی در اسفندماه سال گذشته در صفحه شخصی خود د از صدور حکم سه سال زندان به اتهام “اجتماع و تبانی از طریق اعتراض به اعدام رامین حسین پناهی”، توسط شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب سنندج خبر داده بود. این فعال مدنی به همراه تعداد دیگری از شهروندان در اواخر شهریورماه سال گذشته در پی اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی کرد برای چند روز بازداشت شده بود.

در مورخ ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ نیز این فعال مدنی در حکمی غیابی از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و از بابت «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال حبس محکوم شده بود.

740 thoughts on “جلسه دادگاه مختار زارعی در سنندج برگزار شد