تدوام بازداشت عنایت الله نعیمی، شهروند بهائی در زندان دستگرد اصفهان

عنایت الله نعیمی، شهروند بهائی ساکن اصفهان علیرغم گذشت ۱۶ روز از زمان دستگیری در زندان دستگرد اصفهان در بازداشت بسر می‌برد. بی خبری از وضعیت این شهروند، به افزایش نگرانی خانواده و نزدیکان وی منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۱ مهرماه ۱۴۰۱، عنایت الله نعیمی، شهروند بهائی علیرغم گذشت ۱۶ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای نعیمی به هرانا گفت: “تداوم بازداشت این شهروند بهائی در حالی صورت میگیرد که وی به بیماری قلبی و تنگی نفس مبتلاست و علیرغم پیگیری های خانواده وی، تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.”

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص وضعیت سلامتی آقای نعیمی به هرانا گفته بود: “وی سال گذشته تحت عمل جراحی قرار گرفته و حال مساعدی ندارد، با این حال علیرغم وضعیت جسمانی نامناسب توسط ماموران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.”

آقای نعیمی، بهمراه برادرش عفیف نعیمی از اعضای سابق مدیران جامعه بهائی ایران موسوم به “یاران ایران”، روز چهارشنبه ۶ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، محل کار و باغ این شهروند در حومه اصفهان، برخی از لوازم شخصی از جمله تلفن همراه و لپتاپ وی را ضبط کرده و با خود بردند.

روز یکشنبه ۹ مردادماه امسال نیز، عفیف نعیمی از اعضای سابق مدیران جامعه بهائی ایران موسوم به “یاران ایران” و برادر عنایت الله نعیمی، همزمان با ۶ شهروند بهائی دیگر، توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف کشور بازداشت شدند.

تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعاتی در دسترس نیست.

عنایت الله نعیمی، ۶۷ ساله و ساکن اصفهان است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.