تداوم بازداشت و بی خبری از آتوسا احمدآئی، شهروند بهایی در زندان اوین

با گذشت سه هفته از بازداشت آتوسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی ساکن تهران در زندان اوین، کماکان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود این شهروند بهایی در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین مربوط به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه بسر می‌برد و تاکنون امکان تماس و ملاقات با خانواده خود را نداشته است.

آتوسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی ساکن تهران با گذشت ۲۱ روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشت و بی خبری به سر می‌برد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آتوسا احمدآئی  گفت: “علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده خانم احمدآئی، وی تاکنون هیچ تماس و ملاقاتی نداشته و آنها از وضعیت سلامت ایشان بی‌خبرند. همچنین مسئولین زندان اوین از پذیرش هر گونه وسایل شخصی، بهداشتی، پول و پوشاک برای ایشان خودداری کرده‌اند. بازپرس پرونده نیز هیچ اطلاعی در ارتباط با دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه احتمالی علیه وی به خانواده ایشان نداده است. این بی خبری و بلاتکلیفی با وجود مشکلات جسمانی و گواهی پزشکان معالج مبنی بر نیاز به مراقبت‌های پزشکی، باعث نگرانی بیشتر خانواده احمدآئی شده است”.

آتوسا احمدآئی رفسنجانی، در تاریخ ۳۰ دی‌ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت شد و روز بعد به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل شده است.

گفتنی است که آتوسا احمدآئی در حالی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است که به همراه خانواده خود از پدرش که دچار سکته مغزی شده است، مراقبت می‌کرد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

363 thoughts on “تداوم بازداشت و بی خبری از آتوسا احمدآئی، شهروند بهایی در زندان اوین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.