بازداشت ۶ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

شش شهروند در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهرهای اشنویه، بوکان، پیرانشهر، کرمانشاه و سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

براساس این گزارش، «شاهو برهم، ۱۸ ساله و فرزند عیسی» در اشنویه و «دیاکو ابراهیمی، ٢١ ساله، فرزند عزیز و شوانه بازرگان، فرزند رحیم، اهل پسوه» در پیرانشهر و «جعفر امیری، فعال محیط زیست» در کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همچنین، روز جمعه ۱ مهرماه، «شورش میرانی» توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت شد.

بر اساس خبری دیگر، روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه ۱۴۰۱، یک شهروند معترض دیگر در سنندج توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد. کولبرنیوز، هویت وی را «سوران زندی، اهل شهرستان سنندج» عنوان کرده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.