بازداشت ۶ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه، ۳ دانشجو در تهران در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین ۱ شهروند توسط نیروهای اطلاعات در زاهدان بازداشت شد.

هویت این دانشجویان “علیرضا موسوی، دانشجوی مهندسی معدن دانشگاه تهران ورودی ۹۸، رضا ابراهیمی، دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تهران پردیس فومن ورودی ۹۷ و امیر سعادتی، دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تهران پردیس فومن ورودی ۹۷” عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این دانشجویان، اطلاعی در دست نیست.

همچنین بر اساس گزارش کمپین فعالان بلوچ، روز چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱، یک شهروند توسط نیروهای اداره اطلاعات در زاهدان بازداشت شد.

هویت وی “عرفان شه بخش، فرزند پرویز و اهل زاهدان عنوان شده است.

بازداشت این شهروند همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است. از دلایل بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.