بازداشت یک معلم و یک دانشجو در شهرهای پیرانشهر و بابل

روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه، یاسمن پناهیان دانشجوی دانشگاه سراسری علامه طباطبایی تهران در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین، سلام شهدی، معلم اهل پیرانشهر اواخر شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شده است.

هویت وی، یاسمن پناهیان دانشجوی دانشگاه سراسری علامه طباطبایی تهران و اهل بابل عنوان شده است.

تاکنون از محل نگهداری و آخرین وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، یک معلم اهل پیرانشهر اواخر شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

کردپا هویت این معلم را “سلام شهدی” عنوان کرده و از انتقال وی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه جهت بازجویی خبر داده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.