بازداشت و بی خبری از یک مستندساز و فعال فرهنگی

در ادامه نقض حقوق بشر در ایران و بازداشت های غیرقانونی، منابع حقوق بشری اطلاع داده اند که بهزاد شاهانی، مستند ساز جوان، از مدتها پیش به دلایل نامعلومی بازداشت و در وضعیت بی خبری و نگران کننده ای بسر میبرد.

 

بر اساس گزارش ها، یکی از همکاران شاهانی گفته است که ایشان در 28 آذر ماه 1397 – 16 دسامبر 2018، توسط ماموران لباس شخصی مسلح مقابل منزل خود به زور ربوده و بازداشت می شود که از همان تاریخ، از وضعیت او هیچ اطلاعی در دست نیست و خانواده او برای عدم اطلاع رسانی تحت فشار بوده اند .

 

منابع حقوق بشری در ایران، دلیل بازداشت بهزاد شاهانی را مشارکت در ساخت یک فیلم مستند درباره مرگ مشکوک “رحیم ذبیحی” فیلمساز بانه ایِ اهل کردستان بیان کرده اند .

 

لازم به ذکر است، بدن بی‌جان رحیم ذبیحی، فیلمساز کرد اهل بانه، همراه با برادرش، شامگاه جمعه 16 آذر امسال (1397) در جاده روستای «نیزه‌رود» در شهرستان بانه پیدا شده بود، که بنا به اظهارات شاهدان، خودروی آنها در پی حادثه‌ای مشکوک، به دره کوچک کنار جاده سقوط کرده و آتش گرفته است.

ذبیحی که در کارهایش بیشتر به خشونت علیه زنان و کودکان و قربانیان جنگ می‌پرداخت، کارگردانی فیلم‌های زیادی را در کارنامه خود داشت، که بارها در جشنواره‌های داخلی و خارجی مورد تقدیر قرار گرفتند.

او در سال 1381 اولین فیلم کوتاه خود را به نام «هاوار» ساخت و پس از آن فیلم‌های متعدد کوتاه از جمله «ستلایت»، «گریز»، «پایان جنگ»، «استرس» و «مردی که به گردش رفت» و چندین فیلم بلند از جمله «سرزمین افسانه»، «بابا نوئل گریست» و «روز بعد» را کارگردانی کرده است.