شرم بر تروریسم دولتی

نگارش: آرش مجیدی

 

در پی فشارهای بین‌المللی و پیگیری رسانه‌های مستقل، جمهوری اسلامی روز شنبه 21 دی ماه، 11 ژانویه، پس از سه روز دروغگویی و لاپوشانی و  کتمان، بالاخره  تأیید کرد که پدافند سپاه پاسداران هواپیمای مسافربری اوکراینی را بر فراز تهران هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

در جریان این حادثه که بامداد چهارشنبه گذشته روی داد، تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی که دست‌کم ۱۳۹ نفر از آنها ایرانی بودند، کشته شدند.

در پی اقرار سپاه پاسداران به سرنگون کردن این هواپیما، تجمع‌های اعتراضی مختلفی در تهران و چندین شهر دیگر ایران، از جمله اصفهان، شیراز، همدان، رشت، بابل، ساری، کرمان و ارومیه برگزار شد.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که برخی از این تجمع‌ها از جمله در کوی دانشگاه تهران تا بامداد دوشنبه  نیز ادامه داشته است. در تجمع کوی دانشگاه نیز معترضان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را هدف قرار داده و شعارهایی چون “فرمانده کل قوا، استعفا استعفا” و “مرگ بر دیکتاتور” سر دادند.

خبر تجمع‌های اعتراضی از جمله در دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر و صنعتی شریف نیز بازتاب یافت.

پس از این حرکت‌های اعتراضی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیام‌هایی توییتری به زبان‌های فارسی و انگلیسی نسبت به “قتل عام مجدد معترضان” در ایران هشدار داد.

ترامپ در توییت اول خود به فارسی خطاب به “مردم شجاع و رنج کشیده ایران” نوشت: «من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می‌کنیم. شجاعت شما الهام‌بخش است.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس در توییت دیگری به فارسی و انگلیسی نوشت: «دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره‌ معترضان مسالمت‌آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره‌گر این اتفاقات است.»