بی خبری و وضعیت نگران کنندۀ نوکیشان مسیحی بازداشتی در ایران

با گذشت حدود دو هفته از بازداشت تعدادی نوکیش مسیحی در شهرهای مختلف استان تهران توسط سپاه پاسداران، همچنان از وضعیت و سرنوشت آنان خبری در دست نمی باشد.

 

به گزارش شبکه دیده بانان حقوق بشر ایران، روز سه شنبه سوم مرداد ماه ۹۶- برابر با ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷، سیزده تن از فعالان و اعضای کلیساهای خانگی در شهرهای تهران، ری و پردیس، توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شدند، که وضعیت آنان همچنان نامشخص می باشد.

مسیحیان بازداشتی تهران 3 مرداد

بر اساس این گزارش، برادر واهیک، دیوید عیسائیان، امیرحسین اطلاعی، فریبا شریفی، مریم توسلی، وحید زهرایی، حامد عمادی، عیسی میوه چی، وحید شیرزاد، هادی بادظهر، رئوف حسین زاده، زهرا پیریایی و یک تن با هویت نامعلوم، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به محل های نامعلومی انتقال داده شدند.

 

رسانه‌های رژیم ایران به نقل از منابع نزدیک به اطلاعات سپاه، بلافاصله پس از بازداشت مسیحیان فوق الذکر، تصاویری منتشر کردند که نشان می‌داد ده‌ها جلد کتاب مقدس، جزوات الهیاتی، کتاب‌های تعلیمی و سی‎دی در محلی دپو شده و ضبط گردیده است.

 

بر اساس گزارش های رسیده، پس از بازداشت این افراد، منازل آنها و برخی مرتبطین با آنان نیز مورد یورش و تفتیش قرار گرفته و برخی موارد همچون ادوات دریافت ماهواره، کامپیوتر، کتب و سی دی، مصادره و ضبط شده است.

 

همچنین مراجعات مکرر خانواده های بازداشت شدگان به مراجع امنیتی و قضایی نیز، نتیجه ای در بر نداشته و نگرانی ها نسبت به وضعیت و سرنوشت این افراد بالا گرفته است.

 

بنا به آخرین گزارش ها، خانواده های برخی دستگیر شدگان، در مراجعه به شعب مختلف قضایی، خواستار مشخص شدن محل نگهداری و وضعیت آنان شده اند، که با برخورد بد و تهدیدآمیز مسئولین قضایی و امنیتی مواجه شده اند.

 

لازم به ذکر است؛ آن طور که خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران اعلام کرده، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان تهران، سه‌شنبه سوم مرداد ماه امسال، «طی یک سلسله اقدامات پیچیده اطلاعاتی»، «شبکۀ وسیعی» از نوکیشان مسیحی را بازداشت کرده است.

 

سپاه پاسداران ادعا کرده که بازداشت شدگان، «منحرف مذهبی»، «مبلغ و مروج مسیحیت» و «اعضای کلیساهای خانگی تبشیری» بوده اند، که علاوه بر «تبلیغ مسیحیت»، اقدام به «تشویش اذهان عمومی و انحراف جوانان در فضای عمومی و اینترنت» کرده بودند.

13960503001834_Test_PhotoI

13960503001829_Test_PhotoI

در گزارش منتشره توسط سپاه پاسداران آمده که «در میان اسناد و مدارک به دست آمده از بازداشت شدگان، کتاب‌های مختلف مرتبط با تبلیغ مسیحیت، روش‌های شبکه‌سازی، یارگیری، ارتباط با بیگانگان و تخریب دین اسلام به چشم می‌خورد.»

 

طی سالهای اخیر و به ویژه پس از هشدار رهبر جمهوری اسلامی و برخی مراجع شیعه، فشار بر نوکشان مسیحی در ایران افزایش یافته یافته و هم اکنون ده‌ها نوکیش و ایماندار مسیحی، در زندان‌ها و بازداشتگاههای جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

 

همچنین چاپ و توزیع کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع بوده و کلیسا‌های پروتستان تعطیل شده اند و از مراسم کلیسایی آنها جلوگیری به عمل می آید.

 

به گزارش تارنمای محبت نیوز، منصور برجی سخنگوی “سازمان ماده ۱۸ در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان ایران”، گفته است که در ماه‌های اخیر بار دیگر فشار بر مسیحیان پروتستان به خصوص نوکیشان مسیحی فارسی زبان افزایش پیدا کرده و آن دسته نوکیشانی که با اتهامات امنیتی در زندان به سر می‎برند با احکام قضایی طولانی مدت حبس روبه رو شده‌اند.

 

این فعال ارشد و رهبر کلیسای ایرانیان در بریتانیا، با اشاره به صدور حکم ۱۲۵ سال زندان برای ۱۲ مسیحی طی ماههای اخیر، در پاسخ به این سوال که صدور این احکام سنگین توسط قضات دادگاه انقلاب اسلامی چه پیام خاصی دارد؟ گفته: «این وضعیت تشدید نگاه امنیتی به اقلیت‌های دینی در ایران به خصوص مسیحیان پروتستان است. »

 

هم اکنون دهها نوکیش مسیحی و فعال تبشیری، در بازداشتگاهها و زندانهای جمهور ی اسلامی به سر می برند.

 

 

 

 

377 thoughts on “بی خبری و وضعیت نگران کنندۀ نوکیشان مسیحی بازداشتی در ایران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.