بازداشت چهار هنرمند عرصه موسیقی؛ بی خبری از وضعیت هشت تن دیگر

روز یکشنبه سوم مرداد ماه، علی مبین، آرش کامیاب، شهاب شریفی و میلاد یزدی، چهار هنرمند عرصه موسیقی در شرق تهران با «برخوردی توهین آمیز» بازداشت شدند. همزمان خانواده‌های ۸ شهروند تهرانی دیگر فعال در تهیه کلیپ‌های موسیقی‌ که خرداد ماه امسال در تهران دستگیر شدند در بی خبری و نگرانی از سرنوشت بستگان بازداشت شده خود به سر می برند.

موسیقی زیرزمینی

علی مبین، آرش کامیاب، شهاب شریفی و میلاد یزدی، روز یکشنبه سوم مرداد ماه ۱۳۹۵ در منطقه نارمک در شرق تهران توسط ماموران لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شدند.

یک منبع نزدیک به این هنرمندان با بیان این‌که بازداشت آن‌ها با «برخورد اهانت آمیز و خشن» از سوی ماموران همراه بوده به گزارشگر هرانا گفت: “ادوات صوتی-تصویری و سازهای موسیقی این هنرمندان نیز ضبط و توسط ماموران به خودروهای ون منتقل شد.”

این منبع هم‌چنین تاکید کرد: “از وضعیت و محل بازداشت این هنرمندان هنوز اطلاعی در دست نیست و مراجعات خانواده های آنان به پلیس امنیت تهران نتیجه ای در بر نداشته است.”

شایان ذکر است، از وضعیت ۸ شهروند تهرانی دیگر که در تهیه کلیپ‌های موسیقی‌ فعالیت داشتند و خرداد ماه امسال در تهران دستگیر شدند، خبری در دست نیست.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان در این‌باره به گزارشگر هرانا گفت: “بستگان این افراد نسبت به سرنوشت آن‌ها ابراز نگرانی می کنند. اگرچه جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته بود که پرونده این افراد در دادسرای فرهنگ و رسانه مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما وضعیت آنان همچنان نامعلوم است.”

طی سالهای گذشته و به ویژه ماههای اخیر، فشار و اِعمال محدودیت برای هنرمندان و تولیدکنندگان آثار هنری در ایران افزایش یافته و علاوه بر لغو و برهم زدن تعداد زیادی از کنسرت های موسیقی –حتی مجاز- طیف وسیعی از هنرمندان، شاعران، خوانندگان و سرایندگان نیز، مورد احضار و تهدید و بازداشت قرار گرفته اند.

موسیقی زیرزمینی که تحت فشار نهادهای امنیتی، انتظامی و قضائی قرار دارد، طیفی از موسیقی – گاها با مضامین اعتراضی- است که به دلیل عدم ارائه مجوز توسط نهادهای ذیربط، ناچارا در استودیوهای خانگی به صورت مخفیانه تولید می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع موسیقی قابلیت جذب مخاطبان پرشمار است.