‎تداوم نقض حقوق بشر در ایران؛ لزوم تمدید حضور گزارشگر سازمان ملل

نگارش: س. کعبی / ش موسوی

 

در پی شدت گرفتن ناآرامی های اخیر که از دی ماه سال گذشته آغاز و همچنان کم و بیش محسوس است، گزارشهای فعالان حقوق بشری حکایت از به تنگ آمدن وضعیت هر چه بیش‌تر شهروندان ملت های غير فارس از تمام آنچه رژیم دیکتاتور و اشغالگر آخوندی در ۴۰ سال گذشته به اسم دين و اسلام  انجام داده است.

19756377_1430054937072855_3940049786092255173_n

 

download (3)

‎علیرغم ادعاي دولت روحانی مبنی بر اهمیت به رسمیت شناختن حقوق شهروندی و بويژه حقوق اقليت ها و انتصاب ظاهري مشاور ويژه امور اقليتها و اقوام،(وزير پيشين اطلاعات) ٫امروزه در ایران شاهد پایمال شدن هرچه بیشتر حقوق بشر و بويژه حقوق اقوام در ایران هستیم، به طوریکه بحران های زیست محیطی آنچنان عرصه را بر مردم ساکن مناطق احواز تنگ کرده که نه تنها حقوق حقه ایشان نادیده گرفته شده، بلكه نیازهای ابتدایی زندگی ایشان نیز برطرف نمی گردد. احواز شمالي (خوزستان) كه طبق گزارشهای موسسات اقتصادی یکی از ثروتمندترین مناطق جهان به حساب می‌رود  ، امروزه از کمبود شدید آب آشامیدنی رنج میبرد، این موضوع در صورتی گریبانگیر شهروندان این سرزمین است که وجود شرکت های چینی و روسی در پروژه های بزرگ نفتی باعث آلودگی های فزاینده و خسارات جبران ناپذیر به اکوسیستم منطقه شده است.

 

‎آمار بالای مراجعه کنندگان به بیمارستان های احواز شمالی جهت درمان مسمومیتهای ناشی از این آلودگی‌ها باعث بوجود آمدن معضل جدیدی در این ناحیه شده است.

 

‎پديده ی خشکاندن تالاب ها و اخیرا آتش سوزی های عمدی در منطقه حویزه هواى این شهر را به شدت آلوده کرده است.

 

‎مطالبه حقوق ملي و ابتدايي و وضعيت معيشتي اسفبار به علاوه تبعيض و ناعدالتي ، بارها و بارها باعث تظاهرات مسالمت آمیز و اعتراضات اجتماعی در جریان مطالبات مردمی ملت عرب الاحواز  شده است.

 

‎پایمال کردن حقوق اين مردم و تبعيض  تا جایی پیش رفت که در هفته های گذشته نیروهای انتظامی و امنيتي  در المحمرة(خرمشهر) و عبادان (آبادان) به روی مردمی که برای اعتراض به بى آبی و مطالبه ابتدايي ترين حقوق انساني خود و بخاطر بقاي جان خانواده و كودكانشان به خیابان ها آمده بودند، آتش گشودند و مطابق معمول اعتراض مسالمت آميز و حقه اين مردمان را تبديل به خشنوت و ميدان جنگ كردند و تعدادي را شهيد و زخمي كردند.

 

‎بدنبال این حوادث شاهد دستگيری دهها تن از جوانان احوازي كه  تعدادي از آنها تاكنون نيز مجهول المكان هستند بودیم .

 

‎رژیم ستمگر جمهوری اسلامی با ادعای حمایت از مسلمانان در خاورمیانه به جنگ های نیابتی مشغول بوده و سرمایه ها و ثروت ملت عرب احواز  را به جای کمک به بهبود و رفع نيازهای اولیه ساكنان اين اقليم ،  صرف امیال قدرت طلبانه خود و گسترش تروريسم در منطقه می کند. فعالان فرهنگي عرب،فعالان رسانه ای، فعالان مدنی، معلمان، وکلا و كارگران… همگی این روزها قربانی سیاست هميشگي  این رژیم مبنی بر هر چه بیشتر بسته کردن فضای حقوق بشري و آزادي در ایران است که فضای این روزهای ایران را بسیار بسته و غم انگیز نموده است .

 

‎در چنین شرایطی حضور گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در ایران ضروری است، اما رژیم جمهوری اسلامی که شبکه های اجتماعی آیینه تمام قد جنایاتش است، همچنان اجازه حضور گزارشگر ویژه را در ايران نمي دهد.

 

بنابراين مبارزه اقوام و ملتهاي ايران، جنبش ها و حرکت های اعتراضی در پايان دادن به نقض حقوق بشر و تبعيض،  دفاع از محیط زیست وبشريت و  تلاش برای ارتقاي آگاهي عمومي ادامه خواهد داشت.

 

ملت عرب احواز در يك جنبش عمومي و با هدف رهايي از سلطه نظام جمهوري اسلامي به بی کفایتی و رفتارهاي غير انساني و تبعيض آميز این رژیم اعتراض داشته  و در راستاي کسب آزادي و دفاع از حقوق خود از پا نخواهند نشست و کشته شدگان اعتراض های اخیر را شهید نامیده  و هوشمندانه به  راه خود ادامه می دهند وصدای خود را از طریق شبکه های اجتماعی و فعالان حقوق بشري و مجامع بين المللي به‌گوش جهان می رسانند.

 

 

 

722 thoughts on “‎تداوم نقض حقوق بشر در ایران؛ لزوم تمدید حضور گزارشگر سازمان ملل

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.