ادامه نقض حقوق بشر در ایران با دستگیری و احضار تعدادی از فعالان مدنی و رسانه ای

طی روزهای اخیر، تعدادی از فعالان مدنی و رسانه ای منتقد حکومتِ جمهوری اسلامی، در تهران و کرج دستگیر شدند و همچنین دو فعال سیاسی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران احضار شده اند.

بر اساس گزارش ها، مهری انتصاری و یاشار کریمی، هشتم دی ماه ١٣۹۹ در تهران و سمیه مقدم و فاطمه زهرایی، دهم دی ماه ١٣۹۹ در کرج توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. همزمان گزارش شد که مهران محمدزاده و مهشید اسدی، دو فعال سیاسی چپگرا نیز، روز دهم دی ماه به دادگاه انقلاب تهران احضار شده، و باید ظرف سه روز خود را به دادسرای فرهنگ و رسانه معرفی کنند.

ماموران حفاظت اطلاعات سپاه، همچنین با مراجعه به منازل بازداشت شدگان، ضمن اهانت به خانوادهای این افراد، اقدام به تفتیش منزل و ضبط برخی اموال آنها کردند.

دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و وضعیت چهار فعال مدنی و رسانه ای مذکور، و همچنین علت احضار محمدزاده و اسدی مشخص نشده، اما اعلام شده است که خانمها انتصاری و مقدم در بازداشتگاه اوین تهران نگهداری می شوند.

بنا به گزارش منابع حقوق بشری، نقض سازمان یافته و مستمر حقوق انسانی در ایران همچنان ادامه داشته و مقامات جمهوری اسلامی، از حضور نماینده حقوق بشر سازمان ملل در ایران همچنان ممانعت بعمل می آورند.