هفده فعال مدنی همچنان در بازداشت به سر می برند

با گذشت یک هفته از بازداشت جمعی از فعالین مدنی معترض در مقابل زندان اوین و ساختمان دنا، هنوز هیچ یک از آنان تعیین تکلیف یا آزاد نشده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با گذشت یک هفته از بازداشت جمعی از فعالین مدنی در مقابل زندان اوین، هیچ کدام از ایشان تعیین تکلیف نشده و همگی هنوز در بازداشت به سر می برند.

بنا بر همین گزارش روز پنج شنبه گذشته خانواده هاشم زینالی در محل زندان اوین با وی ملاقات کرده اند. با وجود انجام این ملاقات حضوری، خانواده زینالی هنوز از محل دقیق بازداشت هاشم زینالی (بند محل بازداشت) اطلاعی ندارند و به ایشان اعلام شده است که در صورت تغییر وضعیت از سوی نهادهای امنیتی با ایشان تماس گرفته خواهد شد.. گفتنی است که پس از بازداشت های روز شنبه، هاشم زینالی و رضا ملک که توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند به مکان نامعلومی انتقال یافتند.

همچنین آزادی سیمین عیوض زاده، دیگر فعال مدنی بازداشتی که قرار بود امروز شنبه تعیین تکلیف شود به تعویق افتاد. گزارشها حاکی از آن است که ممکن است فردا این فعال مدنی و مادر امید علی شناس، زندانی سیاسی با تعیین تکلیف و به قید قرار کفالت آزاد شود.

گفتنی است که بنا به گزارش منابع هرانا، اتهام درج شده در پرونده سیمین عیوض زاده “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی در حمایت از سرکرده محکوم عرفان کاذب شعور کیهانی” می باشد. این در حالی است که سیمین عیوض زاده در اعتراض به تداوم بازداشت فرزندش “امید علی شناس” اقدام به شرکت در تجمعات مدنی کرده بود.

لازم به ذکر است که پرونده زرتشت احمدی راغب و تنی چند از فعالین مدنی بازداشتی در بند هشت زندان اوین نیز به مجتمع قضایی شهید قدوسی مستقر در میدان ونک تهران منتقل شده است. بنا بر اعلام خانواده های این زندانیان، در مجتمع قضایی قدوسی به ایشان گفته شده که اسمی از زندانیان ایشان نیست و این خانواده می بایست در تاریخ ۲۲ آذر ماه به این مجتمع قضایی برای اطلاع از وضعیت اعضای بازداشتی خانواده های خود مراجعه کنند.

همچنین از وضعیت فعالین مدنی بازداشت شده و محبوس در بند هشت اوین خبر می رسد که محسن شجاع وضعیت خوبی ندارد و  داود نعمتی نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان منتقل شده و حال وی وخیم گزارش شده است.

اسامی فعالان مدنی که به بند هشت اوین منتقل شدند عبارت است از: اسماعیل (زرتشت) احمدی راغب، داود (هوشنگ) نعمتی، محسن شجاع، احسان خیبر، مسعود حمیدی، علی بابایی، محسن حاصلی، اسماعیل حسینی، عبدالعظیم اروجی، ارشیا رحمتی، حامد گودرزی و ابراهیم زاده.

گفته شده است که تعداد زیادی از فعالین بازداشت شده در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و عدم آزادی اعلام اعتصاب غذا کرده اند.

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق‌بشر، روزهای دوشنبه در مقابل دفتر لاستیک دنا در میدان ونک تهران، نبش خیابان گاندی، گرد هم جمع می‌شوند. آن‌ها روزهای شنبه هم با تجمع در مقابل زندان اوین، خواستار آزادی زندانیان سیاسی می‌شوند.

تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی معترض که در این تجمعات شرکت می‌کنند، صبح روز شنبه ۳۰ آبان، در مقابل زندان اوین بازداشت و به بازداشتگاه‌های مختلفی منتقل شدند و تعدادی نیز در مقابل ساختمان دنا بازداشت شدند.

هاشم زینالی، پدر سعید زینالی، دانشجویی که از ۱۸ تیر ۷۸ مفقود شده است، سیمین عیوض‌زاده، مادر امید علی‌شناس، زندانی سیاسی، رضا ملک، زندانی سیاسی سابق، محسن شجاع و تعدادی از شاگردان محمد‌علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه در میان کسانی بودند که روز شنبه بازداشت‌ شدند.

هاشم زینالی و رضا ملک توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. اما مکان نگهداری دقیق ایشان و اتهامات انتسابی اطلاعی در دست نیست.

داود نعمتی و زرتشت احمدی راغب نیز صبح دوم آذرماه در تجمعی مدنی مقابل ساختمان لاستیک دنا بازداشت شده اند. گفته شده است که “فریده مرادخانی” نیز روز دوشنبه بازداشت شده که هنوز از سوی منبع معتبری تأیید نشده است.

سیمین عیوض زاده، شرمین یمنی و لیلا پورغفاری نیز که روز شنبه بازداشت شدند در زندان قرچک ورامین اعلام اعتصاب غذا کرده بودند. متهمین گفته اند که به اجبار و بدون هیچ سوال و جوابی برگه ای که حاوی اتهامات ایشان بوده را امضا کرده اند.

محمد نوری زاد نیز صبحگاه دوم آذر ماه بازداشت شده بود که نیمه شب آزاد شد.