تفهیم اتهام جدید به الهه سمیع زاده، شهروند بهایی در دادگاه انقلاب شیراز

الهه سمیع زاده، شهروند بهایی ساکن شیراز هفته گذشته به دادگاه انقلاب شیراز احضار و از بابت “عضویت در تشکیلات بهایی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. وی پیش از این نیز از بابت سه اتهام دیگر مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. خانم سمیع زاده شهریورماه سال گذشته بازداشت و پس از حدود یک ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، الهه سمیع زاده شهروند بهایی ساکن شیراز هفته گذشته به دادگاه انقلاب این شهر احضار و مجددا تفهیم اتهام شد.
در این جلسه بازپرسی خانم سمیع زاده به “عضویت در تشکیلات بهایی” متهم شده و برای سه اتهام پیشین خود یعنی “جعل مدرک تحصیلی، تبلیغ علیه نظام و همکاری با گروه‌های «معاند»” بازپرسی شده است.
الهه سمیع زاده در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز آزاد شده بود.
اتهامات مطروحه علیه خانم سمیع زاده ” تبلیغ علیه نظام” و “همکاری با گروه های «معاند»” عنوان شده بود و مصادیق این اتهامات فعالیت وی به عنوان معلم در کلاس‌های خلاقیت مادر و کودک بوده است که با مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای کشور و در موسسات رسمی کشوری صورت می گرفته است.
این شهروند بهایی تیرماه امسال نیز از بابت اتهام جدید مبنی بر “جعل مدرک تحصیلی” تفهیم اتهام شده و قرار وثیقه پیشین وی ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته بود.
پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “اتهام جعل مدرک تحصیلی در حالی علیه خانم سمیع زاده مطرح شده است که وی به دلیل محروم بودن بهاییان از تحصیل در دانشگاه های کشور، در دانشگاه آنلاین بهاییان موسوم به BIHE تحصیل کرده و مدرک خود را نیز از این دانشگاه اخذ کرده است. وی پس از آزادی موقت با تودیع قرار وثیقه تاکنون چندین بار احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است”.
شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.