بازداشت پنج شهروند دیگر توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۹ و ۲۰ مهرماه، پنج شهروند به نام های سوران زندی، شاهو دل انگیر، روژین دولتی و رویا دولتی توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنندج، مریوان، و بانه بازداشت شدند. همچنین یک شهروند دیگر به نام نگین محمودی پس از حضور در دادسرای پاوه بازداشت و به زندان کرمانشاه منتقل شد.

روز چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱، دو شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنندج و مریوان بازداشت شدند.

در این گزارش، هویت این شهروندان “سوران زندی، اهل سنندج و شاهو دل انگیر اهل مریوان” عنوان شده است.

گفته می‌شود بازداشت آقای دل انگیز در منزل شخصی خود در مریوان و در ارتباط با اعتراضات جاری صورت گرفته است.

همچنین یک شهروند دیگر به نام نگین محمودی پس از حضور در دادسرای پاوه بازداشت و به زندان کرمانشاه انتقال یافت.

در خبری دیگر، روز سه شنبه ۱۹ مهر، دو شهروند در شهرستان بانه که نسبت خواهری به یکدیگر دارند توسط نیروهای امنتی در منزل شخصی خود بازداشت شدند.

کولبر نیوز هویت این شهروندان را، روژین دولتی و رویا دولتی، فرزند علی عنوان کرده است.

تاکنون از محل نگهداری و آخرین وضعیت این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.