بازداشت دست کم چهار تن در تبریز

دست‌کم چهار نفر در تظاهرات روز قدس در شهر تبریز، توسط مأموران امنیتی بازداشت شده‌اند. سه تن از بازداشت‌شدگان رسول رضوی و حسین رخشانی‌کیا و سئویندیک لطفی نام دارند و هویت دیگر بازداشت شدگان هنوز مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این بازداشت ها پس از آن روی داد کهروز جمعه نوزدهم تیرماه، فعالان مدنی تبریز با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته هایی و در خلال تظاهرات روز قدس حمایت خود را از مسلمان تُرک اویغور چین نشان دادند.

همچنین در اعتراض مشابهی در شهر اهر نیز با دخالت نیروهای امنیتی ابراهیم نوری و میلاد عظیمی دو تن از فعالین هویت طلب، برای ساعاتی بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته اند.

دلیل اعتراض تجمع‌کنندگان «سرکوب اقلیت مسلمان تُرک اویغور چین از سوی دولت و جلوگیری دولت چین از روزه گرفتن اویغورها و به جا آوردن مسالک دینی در ماه رمضان» عنوان شده است.

جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارد و اعتراض منتقدین به این موضوع است که چرا ایران با وجود آن که خود را مدافع مسلمان‌های جهان می‌داند به دلیل روابط حسنه با چین درباره این محدودیت‌ها چیزی نمی‌گوید.

42 thoughts on “بازداشت دست کم چهار تن در تبریز

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.