احضار شهروندان بهایی ساکن شیراز به دادگاه انقلاب؛ افزایش شمار احضارشدگان به ۳۰ تن

در ادامه احضار گسترده شهروندان بهایی به مراجع قضایی در شیراز، ۵ شهروند بهایی دیگر به نام‌های نوشین زنهاری، اسماعیل روستا، بهنام عزیزپور، سعید حسنی و رامین شیروانی برای اخذ آخرین دفاع به دادگاه انقلاب این شهر احضار شدند. احضار این شهروندان در ارتباط با پرونده‌هایی بوده که در سال ۹۵ توسط وزارت اطلاعات علیه آنان گشوده شده است. علاوه بر این شهروندان طی روزهای اخیر دستکم ۲۵ تن دیگر از شهروندان بهایی به دادگاه انقلاب شیراز احضار شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۵ شهروند بهایی به نام های “نوشین زنهاری، اسماعیل روستا، بهنام عزیزپور، سعید حسنی و رامین شیروانی” به دادگاه انقلاب شیراز احضار شدند.
در این احضاریه که روز شنبه ۲۴ اسفندماه به دست این شهروندان رسیده از آنان خواسته شده که طی ۷ روز، جهت اخذ آخرین دفاع به شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب شیراز مراجعه کنند.
احضار این شهروندان در حالی صورت گرفته که طبق بخشنامه‌ای که پیشتر جهت کنترل شیوع کرونا به امضای معاون اول قوه قضاییه، غلامحسین محسنی اژه‌ای رسیده است از تمام واحد‌های قضایی خواسته شده است: “زمان دادگاه‌ها، تجدید و به پس از بحران موکول شده و وقت رسیدگی برای پرونده‌های معمول به بعد از فروردین ماه تعیین شود. همچنین از هر گونه احضار و جلب غیرضروری اجتناب شود”.
با احتساب این افراد، شمار شهروندان بهایی که طی روزهای اخیر به دادگاه انقلاب شیراز احضار شده اند به ۳۰ نفر رسیده است.
هرانا روز گذشته در گزارشی، از احضار ۲۱ تن از این شهروندان به نام های “مرجان غلامپور، مژگان غلامپور، فربد شادمان، فرزاد شادمان، پریسا روحی زادگان، شمیم اخلاقی و همسرش صهبا فرحبخش، صهبا مصلحی و همسرش عهدیه عنایتی، مهیار سفیدی و همسرش شادی صادق اقدم، ورقا کاویانی، سروش ایقانی، مریم اسلامی، یکتا فهندژ سعدی، نبیل تهذیب، ثمر آشنایی، رضوان یزدانی، لالا صالحی، نسیم کاشانی و بهاره نوروزی” و در گزارشی دیگر از احضار ۴ شهروند بهایی دیگر به نام های “نیلوفر حکیمی، فرزان معصومی، شهناز ثابت، و فرهام ثابت” جهت اخذ آخرین دفاع به شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب شیراز خبر داده بود.
لازم به ذکر است “نوشین زنهاری، اسماعیل روستا، بهنام عزیزپور، سعید حسنی و رامین شیروانی” به همراه تعدادی دیگر از شهروندان بهایی در تیرماه سال ۹۵ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در بازه های زمانی یک ماهه تا ۷۰ روزه با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.
اتهام مطروحه علیه این ۵ شهروند، “عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.
شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.